Jak przygotować się na pierwszy raz... na nartach. Porady dla początkujących narciarzy

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie narciarstwem i liczne pytania dotyczące podstaw tego sportu, przedstawiam kluczowe informacje, które pomogą nowicjuszom w ich pierwszych dniach na stoku. Wpis będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych pytań. Zachęcam do zadawania ich na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jak przygotować się pierwszy raz na narty?

Strój narciarski – pierwszy dzień na nartach

Dopasowanie do Pogody: Idealny strój narciarski powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych. Zalecamy noszenie ubrań warstwowych, które umożliwiają łatwe dostosowanie do zmieniającej się temperatury. Pierwsza warstwa – bielizna termoaktywna – odprowadza wilgoć, druga – polar – izoluje ciepło, a trzecia – kurtka i spodnie narciarskie – chroni przed śniegiem i wiatrem.

Rękawice: Kluczowe jest używanie wodoodpornych rękawic narciarskich, które zapewnią ciepło i suchość dłoni.

Ochrona szyi: Chusta lub komin to niezbędne akcesoria, chroniące przed mroźnym powietrzem.

 

Sprzęt narciarski – porady dla początkujących

Na początku swojej przygody z narciarstwem zalecam wypożyczenie sprzętu. Można to zrobić na stoku lub w lokalnych wypożyczalniach, w swoim miejscu zamieszkania.


Buty Narciarskie: Wybieraj buty wygodne, ale dobrze dopasowane. Stopa nie powinna przesuwać się wenątrz buta. Palce powinny delikatnie "wyczuwać" przód buta. Na pierwszych zajęciach komfort jest ważny.

Narty: Dla początkujących idealne będą narty nieco krótsze niż wzrost użytkownika, sugeruje się zasadę "wzrost minus 5-15 cm", nie więcej. 

Kijki: Ważne jest, aby kąt w łokciu, trzymając kijek, wynosił około 90 stopni. Pamiętaj, że na nartach jesteś wyższy o około 8 cm. Tutaj więcej informacji o kijkach.

Kask: Choć nie jest obowiązkowy, zdecydowanie zalecamy jego noszenie dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Gogle: To niezbędny element wyposażenia, chroniący oczy przed ostrym światłem i śniegiem.


Pamiętaj o regularnym serwisowaniu sprzętu – szczególnie ważne jest, aby wiązania były dobrze dopasowane do Twojej wagi.

 

Miejsce zajęć

Przyjedź na stok wcześniej, aby zapoznać się z otoczeniem. Znane środowisko daje poczucie bezpieczeństwa. Sprawdź czy wszystko masz. Zamknij kieszenie na zamek. Kluczyki do samochodu i dokumenty zostaw w kieszeni, której nie będziesz otwierał w czasie zajęć :) Jeśli planujesz wypożyczenie sprzętu, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby być gotowym na zajęcia. 

 

Co jeszcze

Krem z filtrem: Na stoku, szczególnie na wysokości, promienie słoneczne są intensywne. Pamiętaj o ochronie skóry, stosując krem z filtrem UV. Polecamy na przykład W1 – Skin Friend od Derma Dance, nasza zaprzyjaźniona marka stworzona przez dermatologa.

Przekąski: Energetyczne batoniki czy orzechy to świetny sposób na utrzymanie energii podczas zajęć. Nie zapomnij o ulubionych przekąskach, którymi możesz również podzielić się z instruktorem :)

Mapka stoku: W dużych ośrodkach zaopatrz się w mapkę, dostępne w kasach. Na pierwszych zajęciach, pod opieką instruktora nie musimy o tym pamiętać, ale z czasem, gdy umiejętności rosną, to i ochota na dłuzsze wycieczki wzrasta. Warto mieć mapkę ze sobą.

 

Pamiętaj, że narciarstwo to nie tylko sport, ale również świetna zabawa. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku będziesz miał trudności. To naturalne (przeczytaj o tym jak przebiega proces nauki u dorosłych tutaj). Każdy zaczynał od podstaw.

Dziękuję i do zoabczenia na zajęciach. 

 

 

Specjalizujemy się w nauce dorosłych.

Kup lub pobierz e-book (9,99) – Jak ucza się dorośli >>> 

Zapisz się na jeden z naszych kursów >>>

Oficjalni partnerzy

Head Oficjalny Partner Ziener Oficjalny Partner

Szymon Słoma - kontakt.