Narciarstwo po 40 roku życia

W poprzednim artykule zwróciłem uwagę na specyfikę nauki jazdy na nartach dla osób, które przekroczyły 30 rok życia. Teraz, chciałbym przybliżyć Wam wyzwania i możliwości dla tych, którzy osiągnęli czwartą dekadę życia. Czy dla tych osób narciarstwo to nadal świetny pomysł? Oczywiście, że tak!

Nauka jazdy na nartach po 40

fot. Bartek Krobicki

 Optymalne warunki nauki osób po 40 roku życia

  • Wybór instruktora: To, kto poprowadzi nas przez proces nauki, ma kluczowe znaczenie. Osoby po 40. roku życia potrzebują instruktora świadomego fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie. Trening powinien być dostosowany tak, aby minimalizować ryzyko kontuzji, jednocześnie maksymalizując postępy.

  • Sprzęt narciarski: Zawsze powinien być prawidłowo dopasowany. Podczas gdy młodsi narciarze mogą pozwolić sobie na pewne ustępstwa w kwestii sprzętu, dla osób powyżej 40 roku życia komfort i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Buty narciarskie muszą zapewniać stabilność, a narty powinny być dopasowane do naszych umiejętności i warunków fizycznych. 

  • Nauka jazdy na nartach: Szybkość postępów będzie różna. Ważne jest, by nie spodziewać się natychmiastowych wyników, ale celebrować każdy mały sukces. Stopniowe wprowadzanie w technikę jazdy, skupienie na jakości ruchu oraz unikanie przemęczenia to fundamenty, na których opieramy naukę osób dorosłych (więcej o nauce osób dorosłych przeczytasz na moim blogu i w e-booku: Jak uczą się dorośli).

 

Niezależnie od wieku

Należy podkreślić znaczenie odpowiedniego przygotowania organizmu do wysiłku na stoku. Z wiekiem znaczenie odpowiedniej rozgrzewki i przygotowania do sezonu narciarskiego rośnie. Jeśli planujesz wybrać się zimą na narty, zacznij ćwiczyć już teraz.

Przykładowy trening w domu (na moim kanale znajdziesz, również bardziej wymagające treningi): 

Przykładowa rozgrzewka na stoku: 

 

Zalety nauki w późniejszym wieku

Dlaczego warto zaczynać przygodę z narciarstwem po 40. roku życia? Po pierwsze, zdobywanie nowych umiejętności w tym wieku wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu. Poza tym, narciarstwo to nie tylko doskonała forma rekreacji, ale również komponent rehabilitacyjny, który wpływa na poprawę koordynacji, wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy i poprawia sprawność ogólną.

Podsumowując, moje doświadczenie jako instruktora narciarskiego pokazuje, że wiek to nie bariera. Kluczem jest indywidualne podejście oraz dostosowane do konkretnej osoby programy treningowe. Wierzę, że każdy, niezależnie od wieku, może czerpać radość i korzyści z jazdy na nartach.

 

Specjalizujemy się w nauce dorosłych.

Kup lub pobierz e-book (9,99) – Jak ucza się dorośli >>> 

Zapisz się na jeden z naszych kursów >>>

Oficjalni partnerzy

Head Oficjalny Partner Ziener Oficjalny Partner

Szymon Słoma - kontakt.