Skitourowe FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co to skitouring?

Skitouring to połączenie turystyki górskiej z narciarstwem. Polega na pochodzeniu pod górę z nartami zapiętymi do butów, a następnie z zjazdu, najczęściej w dziewiczym terenie.

Czy sprzęt do skitouringu różni się od tradycyjnego sprzętu narciarskiego?

Tak, do uprawiania narciarstwa tourowego potrzebne są specjalne buty, w których można wygodnie podchodzić i wiązania, które umożliwiają taką funkcję. Podchodząc do nart doklejamy specjalny materiał zwany foką, dzięki któremu narty nie zsuwają się.

Czy potrzebuję specjalnych kijów narciarskich?

Na pierwsze wycieczki w okolicy tras narciarskich w zupełności wystarczą tradycyjne kije narciarskie. Jednak na dłuższe toury w dziewiczym terenie należy się zaopatrzyć w specjalne kije z dużymi talerzykami.

Jak należy się ubrać?

Idąc na wycieczkę skiturową należy odpowiednio się ubrać. Najlepiej na tzw. "cebulkę": pierwsza warstwa techniczna odprowadzająca pot, druga termiczna np. polar lub sweter puchowy i trzecia- wierzchnia membrana np. GoreTex. Na dole: bielizna techniczna i spodnie z membraną, koniecznie wyposażone w zamki po boku, najlepiej na całej długości. Oczywiście okulary, gogle i odpowiednie nakrycie głowy! Ubiór dopasowujemy do panujących warunków i zazwyczaj po. ok. 15 minutach marszu zrzucamy wierzchnią warstwę- uwaga podchodząc będzie Wam bardzo ciepło! Warto mieć coś przeciwwietrznego w plecaku, idąc granią wiatr może pokrzyżować nam plany.

Co to lawinowe ABC?

Detektor, sonda i łopata to podstawowe wyposażenie jeżeli wybieramy się w wysokie góry, lub teren zagrożony lawinowo.

Szukasz szkolenia dla początkujących? 

Sprawdź teraz skiturową ofertę w Beskidach i Tatrach

Przeczytaj również nasz HIT: -> 38 rzeczy, które musisz wiedzieć idąc na skitury! <-

Przeczytaj również nasz artykuł w magazynie SHAPE - kliknij w zdjęcie:

shape skitury m

 

 

Oficjalni partnerzy

Head Oficjalny Partner Ziener Oficjalny Partner

Szymon Słoma - kontakt.