Tyle osób obserwuje nas na FB - dołącz i Ty!

Cześć, w tym roku sezon skiturowy rozpocząłem (poza wypadem na krótką wycieczkę https://youtu.be/6aC_Q1PSHeE) solidną dawką nowej wiedzy, na szkoleniu organizowanym przez Klub Skialpinistyczny KANDAHAR

Naszą bazą przez 4 dni był Centralny Ośrodek Szkolenia PZA - Betlejemka. Chyba najlepsze miejsce na realizowany temat szkolenia. W tej drewnianej chacie czuć, każdy podmuch górskiego powietrza (dosłownie czuć). Krótka relacja z tego szkolenia zobaczysz poniżej.  

kurs turystyki zimowej i lodowcowej

 

Głównym prowadzącym szkolenie był Jacek Czech, między innymi taternik i alpinista, Mistrz Polski i uczestnik Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w skialpinizmie, uczestnik wypraw na Cho-Oyu (8201 m. npm.) i Nanga Parbat (8125 m.npm.) (www.wskale.pl)

Wśród prowadzącyh byli również: Zofia Bachleda - Międzynarodowy Przewodnik Górski UIMLA oraz Jacek Żebracki - jednen z czołowych polskich skialpinistów.

Szkolenie rozpoczeło się w sobotę rano o godzinie 10:00 w Betlejemce i zakończyło się we wtorek o godzinie 14 w tym samym miejscu. W zasadzie cały ten przedział czasowy mieliśmy dokładnie wypełniony. Dawno nie byłem na szkoleniu, gdzie pojęcie wolnego czasu praktycznie nie istniało. 

Już na wstępie prowadzacy dał nam wyraźnie do zrozumienia, że mamy się skupić na nauce, a nie na robieniu zdjęć itd. Bardzo spodobała mi sie ta koncepcja, a po 4 dniach tylko się w tym utwierdziłem. Wielokrotne powtarzanie tych samych czynności i brak rozpraszaczy przynosi odpowiednie rezultaty. 

Wśród tematów, które poruszyliśmy: 

  • Przypomnienie posługiwania się ABC lawinowym - pozorowana akcja
  • Kopanie śnieżnej jamy - jako alternatywny nocleg
  • Asekuracja lotna - wyciąganie partnera z szczeliny - różne metody
  • Zjazdy na linie, prusikowanie, garda, 
  • Palnowanie i organizacja tury, praca z mapą, azymuty
  • Profil śnieżny

 

Bardzo spodobało mi się stwierdzenie prowadzacego, że daje nam tylko narzędzia do pracy i to jest tak jak z otrzymaniem prawo jazdy... na początku nikt nie jest dobrym kierowcą. To porównanie dało mi do myślenia i tylko mobilizuje do dalszej pracy

Klika zdjęć z tego wydarzenia poniżej: 

 

 

Jeżeli nie znalazłeś dogodnego dla siebie terminu, zostaw swój email!

UWAGA STOP! Zostaw e-mail!
Oświadczam, że akceptuję Regulamin i zapoznałem się z Polityka Prywatności